WIRON
Informacja dla Klientów Banku Spółdzielczego w Kornicy
WIRON zastąpi WIBOR
Trwają prace nad wprowadzeniem nowego wskaźnika stopy procentowej, stosowanego przy ustalaniu oprocentowania kredytów i depozytów oraz przy ustalaniu kosztów produktów leasingowych, faktoringowych, inwestycyjnych oraz ubezpieczeniowych.
Na obecnym etapie prac na opracowywaniem wskaźnika WIRON umowy kredytowe i depozytowe zawarte z Bankiem są wiążące i pozostają bez zmian.
Zrzeszenie BPS, do którego należy nasz Bank, uczestniczy w pracach nad reformą wskaźników referencyjnych. Klienci naszego Banku nie muszą podejmować żadnych działań związanych z publikacją nowego wskaźnika – WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight – to wskaźnik referencyjny oparty o depozyty jednodniowe w bankach od instytucji finansowych i dużych przedsiębiorstw).
Ustawowa zmiana istniejących umów kredytowych/depozytowych planowana jest dla całego sektora bankowego na rok 2025.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) powołał Narodową Grupę Roboczą ds. reformy wskaźników referencyjnych (NGR). W jej skład wchodzą m.in. przedstawiciele:
- banków działających na polskim rynku, w tym Banku BPS reprezentującego Zrzeszenie BPS, do którego należy nasz Bank,
- funduszy inwestycyjnych, firm ubezpieczeniowych, leasingowych, emitentów obligacji,
- UKNF, NBP, Ministerstwa Finansów, BFG,
- GPW Benchmark, czyli administratora wskaźnika WIBOR, spółki zależnej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Szczegółowy opis wskaźnika znajduje się na stronie: https://gpwbenchmark.pl/opisy_indeksow
Ustawowa zamiana wskaźnika referencyjnego na WIRON w kredytach opartych na wskaźniku WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate- można powiedzieć, że jest to cena (czyli oprocentowanie), po jakiej banki udzielają sobie wzajemnie pożyczek na tzw. rynku międzybankowym, w praktyce odbywa się to w postaci tzw. kwotowań wiążących, bank zobowiązuje się do zawarcia transakcji po podanej cenie) .
Zaprzestanie opracowywania wskaźników WIBOR i WIBID zaplanowane jest na rok 2025.
Wskaźnik WIBOR jest ustalany codziennie. Proces ten jest stale monitorowany, nadzorowany, kontrolowany, poddawany wewnętrznym i zewnętrznym audytom. Administratorem wskaźnika WIBOR jest GPW Benchmark, spółka zależna Giełdy Papierów Wartościowych:
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w Komunikacie z 6 grudnia 2022 r. potwierdził, że opracowywanie wskaźnika referencyjnego stopy procentowej WIBOR, stosowanego w Polsce przez banki i inne podmioty nadzorowane, odbywa się zgodnie z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Parlamentu i Rady (UE) nr 2016/1011.
Koszt kredytów, zarówno tych hipotecznych, gotówkowych, jak i tych dla przedsiębiorstw, zależy w największym stopniu od stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Kiedy rosną stopy procentowe, rosną również koszty kredytów. W 2022 roku stopy procentowe były podnoszone wielokrotnie, ponieważ jest to główna metoda walki z inflacją.
Reforma wskaźnika referencyjnego jest spowodowana zmianami na rynkach finansowych. Jej celem jest dostosowanie rynku polskiego do trendów międzynarodowych, a nie zmiana kosztów kredytów. Przy przejściu ze stawki WIBOR na WIRON w aktualnych umowach kredytowych zastosowany zostanie specjalny mechanizm kompensacyjny, którego wysokość poda w Rozporządzeniu Ministerstwo Finansów. Do zmian tych dojdzie w 2025 roku, a szczegóły są dopracowywane przez Narodową Grupę Roboczą ds. reformy wskaźników referencyjnych (NGR).
Administratorem wskaźników referencyjnych w Polsce jest GPW Benchmark, spółka zależna Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, kontrolowana przez KNF.
Proces wyznaczania WIBOR i WIRON podlega kontroli KNF.